Z jakiego powodu warto przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego?


Pomaganie potrzebującym bywa wpisane w naszą ludzką naturę. Psychologowie od stuleci interesują się tym tematem i powstały już tysiące publikacji analizujących to zagadnienie. Najbardziej wartościowa jest pomoc altruistyczna, ale naprawdę trudno jej obecnie doświadczyć.

Pieniądze, monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Zaaferowani własnymi sprawami nie kierujemy swojej uwagi na potrzebujących wsparcia, nierzadko też sądzimy, że to przynależy do zadań instytucji dobroczynnych. Od czasu do czasu słyszmy jednakże w radiu lub telewizyjnych reklamówkach apele o zaangażowanie się w społeczne akcje, a do takich można zaliczyć przekazanie 1% podatku dla najbardziej potrzebujących.

Uzupełniając pit 2014 możemy w przyszłym roku wspomóc fundacje pomagające maluchom, osobom w kwiecie wieku, a nawet kotom lub psom. Aby dołączyć do akcji, należy przy wypełnianiu pita wpisać ściśle określoną cyfrę w przeznaczoną do tego celu rubrykę. Dzisiejsze aplikacje komputerowe automatycznie wyliczają potrzebną wartość, nie trzeba posiadać więc dodatkowej wiedzy z zakresu księgowości. Aby nieuważny podatnik nie oddał pita bez wsparcia wybranej organizacji, takie aplikacje posiadają nierzadko zaimplementowaną nazwę jednej z organizacji pożytku publicznego.Pieniądze, które wpłyną na rachunek bankowy instytucji charytatywnych na pewno zostaną zużytkowane we właściwy sposób. Dzięki nim pierwszaki czy również starsze dzieci, będą mieć zagwarantowane ciepłe posiłki w szkole oraz darmowe wyjazdy na ferie. Dzieciaki niepełnosprawne, pozostające pod opieką stowarzyszeń, będą mogły wziąć udział w drogich turnusach rehabilitacyjnych i zażywać nie mniej kosztowne lekarstwa. Pieniądze będą też potrzebne ośrodkom, które sprawują opiekę nad pacjentami cierpiącymi na dolegliwości przewlekłe. Starsi ludzie często nie mogą liczyć na wsparcie najbliższej familii, zatem pobyt w specjalistycznych ośrodkach zapewnia im godne przeżycie starości i godziwą śmierć.

Przekazanie 1% podatku na cele charytatywne bywa niezwykle proste i przynosi wymierne efekty w nieodległej przyszłości (poradnik podatnika – jak przekazać 1%). Kiedy będziemy wypełniać pit (zobacz pitroczny 2020) 2014, nie zwracajmy uwagi na to, że przekazujemy groszowe sumy. Jeśli w taki sam sposób postąpi większa liczba osób, to zebrana suma będzie całkiem spora i będzie mogła zdziałać cuda.