Współczesne popularne rodzaje książek


Książki od początku były produktem dla określonej grupy osób: aby można było je czytać, należało mieć przede wszystkim sporo wolnego czasu. Obecnie, wbrew bardzo mocnej pozycji telewizji i internetu, które posiadły niemal wyłączność jako systematycznie wybierane formy spędzania wolnego czasu, literatura ma się dosyć dobrze. Można zastanowić się, co ma na to nadrzędny wpływ i co sprawia, że książki mają coraz szersze rzesze czytelników?

regał z książkami

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Mówiąc o teraźniejszym rynku literackim należy zacząć od podkreślenia kilku trendów: przede wszystkim książka okazała się takim samym towarem, jak wszystkie inne, wobec czego jest zależna od tych samych reguł – produkt ten trzeba nie tylko odpowiednio wykreować, lecz również mądrze sprzedać. Okazało się, że w świecie literatury dobrze sprawdzają się cenione od dekad techniki reklamowe, które wspierają w rozpropagowaniu niekiedy nawet dosyć słabej książki. Najbardziej istotną przyczyną silnej pozycji książki jest to, że dzięki wielu ofertom i różnym rodzajom stała się ona przystępna dla każdego zainteresowanego. Kanon literacki okazał się niezwykle pojemny – niemal co roku można przyglądać się, jak do kanonu wkraczają takie gatunki, które jeszcze jakiś czas temu nie miałyby na to szans (idealnym przykładem może być fantastyka czy science fiction, kiedyś ujmowane jako gatunki jedynie rozrywkowe, w obrębie których nie doszukiwano się żadnych poważniejszych treści). Współcześnie fantastyka świeci triumfy nie tylko w świecie książek, lecz także jako ekranizacje. Zaczęto również doceniać literaturę detektywistyczną, gdzie stosuje się coraz to nowe metody, mające zaintrygować nawet wyrobionego czytelnika.

Jeśli masz chęć zgłębić jeszcze inne informacje na opublikowany tutaj temat, zobacz tekst na portalu (https://www.osmiornica.eu/pierwsza-lekcja-nurkowania/), a bez dwóch zdań on również okaże się dla Ciebie wyjątkowy.

Okazało się także, że wbrew katastroficznym prognozom dużą grupę czytelników stanowi młodzież – wystarczy wspomnieć popularność sagi o Harrym Potterze i wiele innych podobnych tytułów, które zazwyczaj mają później swoją ekranizację. Dostrzegalną tendencją jest nie tylko łączenie się gatunków w obrębie samej literatury, lecz także łączenie się gatunków medialnych: książka często stanowi narodziny fabuły, która znajduje w dalszej kolejności rozwinięcie w filmie czy TV.Pochylając się nad teraźniejszym czytelnictwem można dojść do trafnie umotywowanej konkluzji, że za jego popularnością stoi fakt, iż czytelnik ma ogromny wybór w oceanie gatunków.