Spuszczele – w jaki sposób ochronić drewno przed tymi owadami i jak sobie poradzić, gdy spuszczele już zainfekowały budynek


Spuszczele są jednym ze szkodników drewna, który może zagnieździć się tak samo w pojedynczych wyrobach drewnianych, jak i w całych budynkach, a wtedy zwalczanie spuszczela jest już o wiele cięższe. Czym charakteryzuje się niniejszy owad oraz co robić, kiedy dostrzeżemy jego obecność? Rozpocznijmy od tego, iż spuszczele to jedne z najgroźniejszych szkodników, jakie należą do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują tylko martwe drewno, a więc takie, które było wycięte. Może to być tak samo drewno z kraju, jak i gatunki z zagranicy, na przykład modrzewie.

spuszczel

Autor: born1945
Źródło: http://www.flickr.com
W szczególności zagrożone są drewna trzymane na słonecznych obszarach. W tym miejscu spuszczele rozwijają się szybko. Nie tylko niszczą drewno, lecz również sprawiają, iż jest bardziej podatne na spalenie, gdyż je wygryzają. W jaki sposób można pozbyć się niniejszego szkodnika? Najkorzystniej jest nająć firmę, która proponuje usługi ddd, by być pewnym, że rzeczywiście pozbędziemy się owadów – www.ratmar.com/o-firmie-ratmar nie zagwarantować spodziewanych wyników, ponieważ niestety spuszczele są ciężkie do zlikwidowania.

Są odporne na czynniki mechaniczne i preparaty chemiczne. Jakie działania w takim razie stosują profesjonalne firmy? Zazwyczaj nagrzewają drewno do temperatury ok. pięćdziesięciu stopni, co nie powoduje ani wysychania, ani zniekształcania drewna, ale za to skutecznie eliminuje nie tylko jaja i larwy, ale również dorosłe osobniki spuszczeli. Można również poddać drewno działaniu niskich temperatur, ale takie zabiegi potrzebują dużo więcej czasu. Aby nie martwić się problemem, jakim jest zwalczanie spuszczela, najlepiej jest stosować środki zapobiegawcze, a dokładniej wybrać drewno, w jakim nie może się zagnieździć; .

Mowww.ratmar.com/nasza-oferta/zwalczanie-szkodnikow-drewna-wyrobionegomi środkami chemicznymi, jednakże nie jest to możliwe do realizacji w przypadku m.in. stojących budynków. Sprawdzi się tutaj tylko systematyczna kontrola i przypilnowanie, by do wszelakich prac remontowych nie wykorzystywać starego drewna z innych budynków, jeśli nie było uprzednio zdezynfekowane, ponieważ samemu można doprowadzić do przykrych konsekwencji.