Sporo osób na pewno słyszało o terminie, jakim jest crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe


W ostatnim okresie podobne inicjatywy stały się rzeczywiście popularne. Z jakiego powodu? Najczęściej przez wzgląd na fakt, że dają możliwość na zebranie dość dużych sum pieniędzy, rzecz jasna jeżeli finansowany projekt odnajdzie stosowne grono odbiorców.

crowdfunding

Autor: Paul Roth
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie, finansowanie społecznościowe polega na zbieraniu potrzebnych funduszy, jakie posłużą do zrealizowania konkretnego planu. Zazwyczaj, jego twórcy ogłaszają się na specjalnych platformach, na których opisują założenia własnych projektów lub sposób ich realizowania. Pieniądze przekazywane są przez przekonane osoby. Pojawia się więc pytanie, czemu społeczności się w to angażują? Najczęściej przez wzgląd na fakt, że za wsparciem finansowym idzie określona gratyfikacja i to jest najistotniejsza różnica, pomiędzy różnego rodzaju zbiórkami a finansowaniem społecznościowym.

Gratyfikacje mogą przyjąć postać udziału w osiąganych zyskach danego przedsięwzięcia, niekiedy ma ona również postać usług. Między innymi, gdy finansowanie dotyczy zorganizowania koncertu określonej grupy muzycznej w danym mieście, owym wynagrodzeniem będzie szansa uczestnictwa w podobnym wydarzeniu. Możliwości w tym względzie jest naprawdę dużo. Dzisiaj crowdfunding charakteryzuje się sporym zainteresowaniem wśród zespołów, które zbierają fundusze na nagranie swojej płyty, gdyż nie mogą odnaleźć sponsorów

finanse

Autor: eFile.com
Źródło: http://www.flickr.com

czy wśród start – upów, czyli nowych firm, które dopiero wchodzą na rynek, mają oryginalne pomysły, ale ich realizacja wymaga określonych źródeł finansowania.

W Polsce idea finansowania społecznościowego powstała relatywnie niedawno, jednak od razu zyskała ogromną popularność. Mając na uwadze jej zalety, nie można się dziwić, że sporo osób jest chętnych finansować interesujące przedsięwzięcia. W dalszym ciągu w Polsce nie ma przepisów prawnych, jakie określają funkcjonowanie finansowania społecznościowego, jednakże można się spodziewać, że w niedługim czasie takowe się pojawią, ponieważ obecnie trwają prace przygotowawcze. Crowdfunding to doskonałe rozwiązanie, jakie może być zastosowane przykładowo do projektów społecznych lub [oferty pracy w holandii – job service] biznesowych. Możliwe, że niedługo więcej inicjatyw będzie pozyskiwało w ten sposób potrzebne środki

.