Rodzime art deco jako styl o wielu obliczach.


Pomimo, że art deco, jako nurt w sztuce rozwinęło się w wielu krajach równocześnie, to metropolią jego był Paryż. Tam funkcjonowali czołowi wyraziciele ruchu i powstawały bardzo interesujące obrazy i akty.

art deco

Autor: Ross Dunn
Źródło: http://www.flickr.com

W latach 20. i 30. XX wieku art deco dominowało niemalże każdą dziedzinę egzystencji człowieka.

Kiedy omawiany materiał będzie przez Ciebie przestudiowany, wejdź również na inny polecany serwis www (http://dominikkania.pl/), który ma tak samo absorbujące treści.

Styl ten górował nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, ale też we wzornictwie fabrycznym, dekoracji pomieszczeń i modzie. Prąd art déco był odpowiedzią na secesję, objawem buntu w stosunku do pospolitego dla sztuki secesyjnej niedostatku postaci przestrzennej. Już w secesji pojawił się nurt planowania masowych produktów seryjnych, ale dopiero w czasie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego planowania, z planem o zastosowaniu i wpływie przedmiotu na człowieka.

Było to oddziaływanie spontaniczne, próba stworzenia stylu w sztuce na model pozostałych kierunków, ale wybiegającego w czas przyszły i wypatrującego wyrazu dla ewolucji wytwórczości taśmowej. Artyści art déco przykładali też ogromną rangę do doskonałego stworzenia przedmiotu użytkowego, nie zdołały być więc tanie, ani dostępne dla dużej klienteli. Polskie art déco znamionuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i zabieganiem do zwykłego ujmowania postaci, poszukiwaniem piękna w funkcji obiektu użytkowego i jasności przesyłu w grafice, bądź malarstwie.

Obrazy i akty określała głęboka kolorystyka. Apogeum sławy art déco przypadał na lata 20 poprzedniego wieku, a w latach 30. art déco stopniowo łagodniał na rzecz nowego stylu. Niezwykle głośną twórczynią art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są eleganckie, starannie wykończone, zbudowane w oparciu o bryły geometryczne, wizualizujące zazwyczaj eleganckie, mniej, bądź bardziej rozebrane kobiety.

Polskie art deco to nurt o wielu twarzach. To czas zbytku, wyrafinowanej klasy i opętańczej rozrywki. Era art deco, styl międzywojnia, ogarnął cały glob i każde obszary rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, obraz kinematograficzny i fotografie. Był to okres dużych przekształceń w każdej dziedzinie życia.