Powtarzalność nasza codzienna. Jak to jest z tym znajdywaniem sensu w normalnych dniach? Czy właściwie warto się starać?


W każdym roku czekają nas pewne sytuacje, jakie mieliśmy okazje już poznać, jakie są powtarzalne i po prostu powtarzają się, jak cykliczne jest życie. Jeśli bowiem spojrzymy na przyrodę, to każdy z nas wie, że są pory roku, które zachodzą po sobie. Jeśli spojrzymy na nasze życie, to też dostrzeżemy, iż kalendarz w każdym roku prezentuje się prawie tak samo, są te same dni, ale jest inny rok. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego i nie wyobrażamy sobie, ażeby mogło być inaczej.

pit online

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy rok to następne wyzwania, ale wiele z nich jest niemal identycznych jak każdego roku. Na przykład składanie deklaracji podatkowej, w tym roku będzie to Pit za 2014, w następnym roku znów to zrobimy, to owa powtarzalność – . Więc liczby są zmienne, ale tak naprawdę sporo rzeczy jest powtarzalnych. Każdego roku celebrujemy te same święta, oczekujemy tych samych dni, celebrujemy imieniny i urodziny, choć i tak niezwykle odczuwamy upływ czasu.

Niestety, nie możemy przed tym uciec, gdyż chociaż powtarzalność występuje w każdym życiu, to jednak z każdym rokiem stajemy się trochę innymi osobami. Tak to już jest, nieuniknioność upływu czasu jest również uzasadnieniem powtarzalności, mówiąc prościej, to że tyle rzeczy się powtarza świadczy o tym, iż wszystko przemija. Właśnie to w jesień, a tym bardziej w zimę czujemy to najbardziej, ponieważ w lato jesteśmy trochę rozmarzeni, trochę w innym świecie i nie myślimy za bardzo nad takimi rzeczami.

Czy komentarze z witryny pod tym artykułem Cię zaciekawiły? Może pragnąłbyś cokolwiek do nich dodać? Będzie to dla nas z pewnością szalenie ważne.

Pora na refleksję nadchodzi, kiedy robi się zimno, gdy nasze wakacyjne plany znów muszą

rozliczenie

Autor: Bas Evers
Źródło: http://www.flickr.com

dojrzeć do lata. Są jednak ludzie, którzy odpowiednio się w tym czują, w tej powtarzalności, ponieważ wyraża to w jakiś sposób poziom naszego bezpieczeństwa.

Bo jakby to było, gdyby każdy dzień był niepewnością, a każdy rok ogromną niewiadomą? Poniekąd tak jest, przecież nie wiemy czy dany rok przyniesie szczęście (być może jakąś wygraną) czy raczej nieszczęście (choroba, śmierć kogoś bliskiego), niemniej, to że są te same punkty w każdym roku sprawia, że posiadamy konkretne drogowskazy. To tak jak chodzimy po górach lub jeździmy samochodem po obcym obszarze. Żeby się nie zgubić wymagamy drogowskazów. Drogi są wszędzie takie same, ale nie zawsze trafiamy we właściwe miejsce, a by się nie zagubić potrzebujemy wsparcia, właśnie w postaci tych punktów. Dlatego każdy z nas ich potrzebuje – w większym lub mniejszym stopniu.