PIT dostarczony po czasie to same problemy


Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego niesie za sobą nie tylko następstwa finansowe. Podatnicy którzy się spóźnią muszą się liczyć także z utratą niektórych przywilejów.

apartamentowce

Autor: Wings Development
Źródło: Wings Development

I chociaż dostęp do ulg zostanie, znikną preferencyjne formy opodatkowania. Pragniesz złożyć deklarację wspólnie z współmałżonkiem? A może jako jednostka samotnie wychowująca dziecko? Nie zapomnij o oddaniu zeznania do końca określonego dnia. Opóźniona deklaracja odbiera również prawo do oddania 1 proc. podatku na cel charytatywny. PIT na czas pozwoli wybrać organizację pożytku publicznego oraz wesprzeć ją konkretną liczbą pieniędzy. Jedyne, co powinieneś zrobić, to wypełnić dodatkową rubrykę w formularzu. Wystarczy wpisać KRS i nazwę danej instytucji.
monitor komputera

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
O czym jeszcze musimy pamiętać? Spóźnione rozliczenie z fiskusem wydłuża również czas wyczekiwania na potencjalny zwrot podatku. Co do zasady, urząd skarbowy zwraca pieniądze najpóźniej po upływie kwartału od chwili oddania PIT-a. Im wcześniej oddasz pity 2017, tym prędzej uzyskasz nadpłatę. Skuteczne postępowanie ułatwia rozliczenie przez internet. Kilkudniowe spóźnienie w dostarczeniu PIT-a, a nawet w zapłacie podatku, nie musi jednak skutkować poważnymi sankcjami. Jednorazowe przewinienia urząd podatkowy traktuje raczej miękko. Nie musi zaraz stosować grzywny pieniężnej.

Jeśli zaprezentowany artykuł zabrał Cię w niepoznany rejon wiedzy, to dobrze się składa, gdyż możesz poznać pozostałe informacje tutaj – wejdź na ten link i poczytaj więcej.

Ważne będzie, aby roztargniony podatnik jak najszybciej dostarczył zaległą deklarację oraz uregulował zobowiązanie.

Trzeba też powiadomić instytucję o zaistniałej sprawie, nim urzędnicy sami odnotują nieobecność dokumentów. Osoba, która nie rozliczy na czas, posłużyć się może instytucją żalu czynnego.