Obowiązki każdego pracującego obywatela. Vademecum deklaracji rocznej.


Początek kolejnego roku to czas wymyślenia postanowień noworocznych, podejmowania zmian, snucia planów, organizowania wakacji lub większych zakupów. Początek nowego roku to także moment, gdy dokonujemy podsumowań minionego roku. Jednym z podsumowań, które powinniśmy sporządzić obowiązkowo, jest rozliczenie PIT.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Zeznanie roczne złożyć musi każdy, kto w określonym roku uzyskał jakieś przychody na które nałożono podatek dochodowy. Jeżeli dana osoba nie uzyskała ani grosza przychodu, nie podlega temu obowiązkowi. Jeżeli podatnik w danym roku uzyskał stratę, to powinien złożyć deklarację roczną i tę stratę pokazać. Jeżeli podatnik zarobił mniejszą sumę niż kwota wolna od podatku, również musi złożyć deklarację. W takim przypadku podatek wyniesie zero złotych, ale może zajść taka sytuacja, iż w wyniku rozliczenia odprowadzane były zaliczki na podatek i podatnik otrzyma zwrot naliczonego podatku, to znaczy to coś, na co z ogromną nadzieją czeka wielu ludzi. Kontrolowanie daty, do kiedy rozliczyć PIT, formy (internetowa czy papierowa) i czasu składania deklaracji podatkowej, leżą po stronie podatnika. Wiele ludzi zastanawia się, czy małe przychody także zmuszają do złożenia rozliczenia rocznego. Owszem, należy je wykazać, pod warunkiem, że ktoś uzyskiwał tylko kwoty zwolnione z opodatkowania. Swoje PIT-y dobrze jest trzymać w jednym miejscu przez wiele lat, ponieważ mogą okazać się użyteczne, na przykład przy chęci wzięcia kredytu. Sporo ludzi zbierało też faktury VAT za internet, żeby móc skorzystać z ulgi podatkowej- Faktury VAT.

rozliczanie pitu

Autor: Eleleleven
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenie możemy przygotować samodzielnie korzystając z komputera, lecz można je także zlecić np. biuru rachunkowemu, które wykona nam rozliczenie PIT do kiedy będzie na to czas. Pamiętajmy, by zanieść do biura rachunkowego nasze faktury VAT za internet i media. Wprawdzie cztery całe miesiące to sporo czasu na rozliczenie PIT. Do kiedy tego dokonać faktycznie?- Tutaj uzyskasz odpowiedź: dowiedz się do kiedy rozliczuć pit Najprościej mówiąc – im szybciej tym lepiej – nie czekajmy na ostatni moment, szczególnie kiedy spodziewamy się zwrotu podatku.

Czy spodobał Ci się opisywany materiał? Jeżeli tak, to przeczytaj jeszcze szczegóły w serwisie odsetki podatkowe, ponieważ one także mogą być dla Ciebie niezwykle wartościowe.

Wraz z końcem kwietnia mija termin do kiedy rozliczyć PIT za miniony rok. Z kolei lipiec jest ostatecznym terminem, w którym podatnik może uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Może to być dobry zastrzyk pieniędzy przed urlopem. Nie przegap!-