Obligacje państwowe i komunalne – poznaj więcej informacji


Obligacje są specjalnym typem papieru wartościowego, tak samo jak akcje czy kwity depozytowe. O ile jednak akcje giełdowe można zamienić na gotówkę w dowolnym czasie, obligacje w tym względzie przypominają lokatę w banku.

Zainwestowane w nie środki można odzyskać dopiero po upłynięciu terminu, na który papiery te opiewają.

Czy podnoszona tu kwestia jest dla Ciebie niebanalna? Jeżeli tak, to inne tego rodzaju materiały zobacz w serwisie (http://www.reset2.pl/oprogramowanie-dla-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej), który zobaczysz tutaj. One także Cię zaintrygują.

Termin obligacji planuje się przy zakupie obligacji, od czasu tego zależy również oprocentowanie obligacji. Im ten czas dłuższy, tym odpowiednio zwiększone oprocentowanie.

monety w walucie euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją dwa główne typy obligacji – obligacje skarbu państwa oraz komunalne. Różnice między tymi odmianami obligacji są duże, dotyczą one głównie metody wypłacania odsetek.

Państwo najlepszym pożyczkobiorcąKażdy rodzaj obligacji to pożyczka (zobacz pożyczki bez bik pod zastaw nieruchomości smartvest) dla emitenta papieru wartościowego. W przypadku obligacji skarbowych, pożyczkobiorcą jest skarb państwa. Państwo w przypadku ogłoszenia bankructwa nie może wziąć innych pożyczek, jest jednak w stanie oddawać zaległe zobowiązania. Z tej przyczyny też obligacje państwowe na szeroką skalę uznaje się za najbardziej bezpieczną formę inwestycji. Oprocentowanie danej tą metodą pożyczki nie jest stałe, ze względu na to, że zależy ono od aktualnej inflacji, może ono ulec zmianie w przypadku obligacji opiewających na dłużej niż dwa lata. Odsetki są kapitalizowane co roku, są one jednak wypłacone wraz z kwotą kupna papierów wartościowych, na koniec okresu kredytowania. Artykuł powstał z pomocą: .

Inni emitenci – inne regułyOdmiennym rodzajem papierów wartościowych, są obligacje municypalne, powszechnie nazywane komunalnymi. Takie obligacje są emitowane przez organy regionalne – przez gminę, powiat czy województwo. Takim obligacjom bliżej jest do akcji. Zasadniczą różnicą, zauważalną dla inwestora, jest sposób wydawania odsetek od pożyczki. Odsetki od obligacji komunalnych są również naliczane co roku, organ biorący pożyczkę ma jednak obowiązek wypłacić je przed upływem czasu kapitalizacji.

Znaczy to, że udzielając organowi samorządowemu pożyczki na czas 10 lat, odsetki zostaną wypłacone aż 10 razy. Obligacje komunalne (aby wiedzieć więcej zajrzyj tutaj: link ze wskazówkami) są świetną alternatywą dla obligacji skarbowych, inny sposób wydawania odsetek umożliwia natychmiastowe zainwestowanie zarobionych pieniędzy w odmienny niż obligacje papier wartościowy. Na możesz przeczytać również o kupnie obligacji i obligacjach przedsiębiorstw.