Na co zwracać uwagę kupując obiektyw? Co jest istotne? Jakiego typu parametry mają duże znaczenie?


Wybór odpowiedniego obiektywu do aparatu to dla niejednego miłośnika fotografowania naprawdę nie jest proste zadanie. Często więc jest tak, że zakupiliśmy lustrzankę wraz z obiektywem kitowym. Szybko się niestety orientujemy, że przestaje nam wystarczać, dlatego też pojawia się pytanie, jakiego typu obiektyw kupić, aby spełniał najważniejsze wymagania.

Fotograf
Jeżeli mowa o obiektywie to przede wszystkim ważna jest ogniskowa. Zadecyduje ona o efektywnym polu widzenia, to znaczy o przybliżeniu. Tradycyjnie określa się to właśnie jako ogniskową, lecz dla laika lepiej jak powie się o kątowym polu widzenia. Dajmy na to, obiektyw o ogniskowej 40 milimetrów gwarantuje inne pole widzenia, jeśli będzie podpięty do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne zaś, kiedy podłączy się go z aparatem o matrycy małoobrazkowej. Jeżeli odwiedzamy sklep fotograficzny i wiemy, iż mamy z tym problem to bez wątpienia dobrze jest dopytać ekspedienta, bo jest to rzecz dla niedoświadczonej osoby dość skomplikowana – sprawdź ofertę sklepu fotograficznego.

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na przedstawiany temat, to zobacz nowy materiał, który zapewne będzie dla Ciebie niezwykle ciekawy.

Kolejnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Określana jest ona przy pomocy przesłony. Opisujemy ją za pomocą parametru f/, chociaż często spotkać można ją też jako liczbę po ukośniku, na przykład 90/2.8. Definicyjnie, wartość przesłony jest wynikiem podzielenia ogniskowej na fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta wartość jest mniejsza, tym obiektyw będzie jaśniejszy. W jaki sposób to tłumaczyć? Przykładowo model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę jaśniejszy niż 20 mm f/2.0. Następnym bardzo ważnym parametrem jest mocowanie. Od tej rzeczy tak właściwie jest zależne, czy uda się podpiąć sprzęt do naszego aparatu czy raczej nie będzie to możliwe.

Inne, również bardzo zajmujące szerokie opracowanie (lemans.pl/sklep/) opisywanego tematu odnajdziesz tutaj. Przeczytaj koniecznie a z pewnością nie stracisz czasu!

Jeśli poszukiwać będziemy markowych obiektywów, czyli zrobionych przez producenta posiadanego przez nas aparatu, to raczej nie ma z tym problemu.

Najpewniej Nikon będzie pasował do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon – sklep ze sprzętem fotograficznym Sigma ProCentrum. Tak samo canon do Canona, jak również Pentax do Pentaxa. Natomiast musimy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, ponieważ bardzo duża część nie dopasuje się do dzisiejszych lustrzanek. Jeśli będziemy pamiętać o powyższych trzech radach to istnieje spora szansa, iż zakupimy jak najbardziej profesjonalny obiektyw, jakie będzie idealny dla naszych potrzeb.