Koń w terapii rehabilitacyjnej posiada zbawienny wpływ na najmłodszych. Zobacz jakie zalety oferuje taka terapia


Konie to wspaniałe zwierzęta. Oprócz tego, że możemy na nich podróżować, są w stanie również pomagać w terapii, która umożliwia przełamywanie lęków. Hipoterapia daje wielkie możliwości w rehabilitacji. W jakich sytuacjach jest jednak zalecana oraz co zapewnia? Hipoterapia służy temu, aby dać choremu zdrowie jak i sprawność fizyczną i psychiczną. Z pomocą jazdy konnej jest to możliwe.

koń

Źródło: morguefile.com
To rehabilitacja lecznicza, powinna być więc robiona przez profesjonalnego terapeutę na zlecenie lekarza. Rodzice oraz instruktor nie powinni sami zadecydować o tym, czy podjąć terapię. Siłaterapeutyczna konia znajduje się w sposobie poruszania się, jego charakterze i podejściu do ludzi. Jazda na koniu jest nieustannym ćwiczeniem równowagi. Sposób w jaki się rusza aktywizuje poszczególne partie mięśni jeźdźca (stajniaiskra.pl/art/1365/poradnik-jezdziecki.html-wciśnij na link nasz link). Poruszanie się ciała człowieka, który siedzi na idącym powoli koniu są dość podobne do ruchów ciała kroczącego człowieka. Jeżeli więc dziecko posiada trudności z zachowaniem równowagi, siedząc na koniu może poczuć, w jaki sposób reaguje ciało idącego człowieka. To są powody, dla których ważna jest hipoterapia – w Patataj dostosowują program do indywidualnych potrzeb (w Patataj dostosowują program do indywidualnych potrzeb).

W taki sposób uczy się chodzić, w ogóle tego nie robiąc. Bywa też tak, że nim dziecko usiądzie na konia, może minąć kilka tygodni. Strach przed nieznanym na początku jest bardzo silna, dlatego nasza pociecha najpierw się powinna oswoić ze zwierzakiem. Koń ma trochę wyższą temperaturę ciała niż człowiek. Siedzenie na koniu, szczególnie bez siodła, zapewnia efekt rozgrzewającego masażu nóg oraz miednicy. Zapewnia to wielką ulgę ludziom cierpiącym na spastyczne porażenie kończyn dolnych.

Takiemu rozluźnieniu sprzyja miarowe kołysanie w tak zwanym stępie czy odpowiednie ułożenie nóg pacjenta. Do tego koń przywraca zaburzoną symetrię mięśniową kręgosłupa. Tego typu łagodne oraz rytmiczne kołysanie napina i poluzowuje różnorakie mięśnie prawej i lewej strony ciała. Koń może zastąpić materac oraz inne pomoce do rehabilitacji, jak piłkę albo wałek do podciągania. Dla najmłodszych tak naprawdę bardziej ciekawe jest schylanie się do szyi konia, kontakt z żywym stworzeniem. Ten ciągły ruch i to, że koń nie jest do końca przewidywalny, sprawia, że dziecko jest mocniej zmotywowane. Taki kontakt uczy także opiekuńczości, a do tego stanowczości i podejmowania szybkich decyzji.