

Kuweta zamknięta ma zdecydowanie więcej plusów niż otwarta, bo przykre zapachy nie roznoszą się, jej zawartość nie jest ciągle widoczna, można też zainstalować w otworach wentylujących filtry węglowe pochłaniające nieprzyjmne zapachy. Kuweta zamknięta może mieć drzwiczki albo nie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na omawiany temat, wejdź na odsyłacz do wpisu (https://e-hunter.pl/zabawka-dla-psa-kong) – informacje w tym miejscu zawarte są bardzo interesujące.
Zwykle są one również proste do zdemontowania. Jest to istotne dla kociaków, którym zmieniono kuwetę otwartą na zakrytą, bo siła nawyku może być tak silna, że zwierzę może się po prostu zniechęcić nie potrafiąc pokonać plastikowych drzwiczek albo nie umiejąc trafić do wejścia. Pełna oferta tu: .
Prawda jest taka, że kociaki to inteligentne istoty, ale zmiana przyzwyczajeń wymaga przygotowania i upływu czasu. Kuwety samoczyszczące się mają specjalny mechanizm odsiewający zanieczyszczenia, ale ostatecznie i tak to człowiek sprząta po zwierzaku. Oczywiście pozostaje jeszcze sprawa żwirku. Istnieją modele kuwet z podwójnym dnem, czyli bezżwirkowe, ale większość ludzi decyduje się na kuwetę, w której umieszcza się żwirek. Żwirek zbrylajacy się jest łatwy w usuwaniu z kociej toalety, ale najczęściej jest drobny i mocno pyli oraz roznosi się po mieszkaniu na kocich łapkach, bo zostaje między poduszkami. Zobacz: link.
Natomiast żwirek niezbrylający jest dość higieniczny i wygodny w użyciu, przy wsypaniu odpowiedniej ilości możemy go wymieniać nawet co dwa tygodnie, ale ma większe kryształy (muszą lepiej chłonąć), przez co może działać drażniąco na kocie łapki (a zwłaszcza wrażliwe poduszki). Na rynku można kupić też żwirek silikonowy, który ma bardzo dobre właściwości chłonące, można go również nabyć w wariantach zapachowych (na przykład kwiatowym, lawendowym). Zawsze można zamówić kilka małych paczek i przetestować wszystkie, żeby trafić na ten najlepszy, z którego i my będziemy zadowoleni, i nasz kot. Ale należy pamiętać, że kociaki powoli akceptują nowe rzeczy i mogą źle reagować na zbyt intensywną zmianę piasku.

Koty to zwierzęta z natury czyste, czego dowód dają kilka a nawet kilkanaście razy dziennie czyszcząc się po przebudzeniu i przed zaśnięciem, ale też po zabawie, po posiłkach i po skorzystaniu z toalety. Nasz pupil będzie również chętnie korzystał z kuwety, którą mu kupimy, jednak musi mu ona po prostu pasować.