Kilka rad dla zaczynających karierę fotografa


Sporo młodych ludzi myśli o zawodzie fotografa. Chcieliby zgodnie z powszechną modą, łączyć karierę zawodową ze swoimi zainteresowaniami. Dowiemy się, czy da się z tej profesji wyżyć oraz czy wciąż jest okazja dla fotografów. Czy jednak jest to tak bezproblemowe, prowadzimy dyskusję z Agatą, która od 6 lat realizuje swoje marzenie pracując jako fotograf ślubny w Łodzi. Jej podpowiedzi dotyczą całego kraju, nie tylko Łodzi.

aparat fotografa

Najważniejsze, powinno się mieć jakieś zdolności – tłumaczy nam nasz rozmówca. Nie należy zakładać, że z małymi zdolnościami zdobędziemy konkurencyjny rynek pracy. Konkurencja jest spora i klienci przeszukują strony internetowe, zwracając uwagę poziom fotografii i weryfikując zdolności fotografa.

Koniecznie zerknij tutaj (https://certificator.eu/pl/certification/certificates.html) – to naprawdę okazja dla każdego sympatyka tematu, który w tym artykule prezentujemy. Ta wiadomość na pewno przypadnie Ci do gustu.

Gdy mamy właściwy warsztat, to prosto zdobędziemy klientów choćby z polecenia.

Żeby robić wspaniałe fotografie, należy przede wszystkim praktykować. Trzeba nosić aparat cały czas ze sobą, przynajmniej ten w komórce i gdy tylko będzie możliwość, wykonać fotografie. Warto pomyśleć o kursach fotograficznych. Dość żwawo wprowadzają one początkujących w podstawy sztuki fotograficznej, przez co szybciej mogą zacząć robić zdjęcia na dobrym poziomie. Takie kursy organizowane są w wielu miastach, dlatego warto się zapoznać i sprawdzić, kto organizuje takie kursy (ogłoszenie o korepetycjach z matematyki) i kto jest wykładowcą.

Co do samego zarabiania jako fotograf to najcięższe są rzecz jasna początki. Trzeba zdobyć nowych klientów i stworzyć sobie renomę. Zdarza się aby pozyskać zlecenia, należy zaoferować na starcie działalności niższe stawki niż konkurencja. Gros fotografów zaczyna też od fotografowania wesel, choćby swoich przyjaciół. Jest to znakomita szansa, by wyrobić sobie doświadczenie w przyjaznym otoczeniu.

Potem jest łatwiej, bo gdy nasze zdjęcia są ładne, to na pewno część zamówień będzie brało się z polecenia naszych zadowolonych klientów. Każdy chyba był w sytuacji jak po weselu główną atrakcją wśród pań cieszy się album ze zdjęciami. Dokładnie go przeglądają a kiedy takie zdjęcia są wyjątkowe, to wtedy chcą się dowiedzieć kto wykonał zdjęcia. Dlatego główną zasadą powinno być jak najskuteczniejsze opanowanie robienia ładnych zdjęć. Z ładnymi fotografiami jakoś sobie damy radę, bądźmy szczerzy, niełatwym rynku pełnym konkurencji.


Wyświetl większą mapę