Jakimi metodami można wycenić firmowy majątek, które podejścia są najczęściej wybierane.


W skład firmowego majątku będzie wchodzić naprawdę dużo rozmaitych rzeczy. Przede wszystkim są to wszelakie dobra materialne, to znaczy grunty, budynki, urządzenia oraz maszyny.

kalkulator

Autor: Knauf Insulation
Lecz w wielu przypadkach to wszystko stanowi jedynie niedużą część wartości firmy, a reszta to najróżniejsze patenty czy znaki towarowe. Większość z największych firm na świecie jest warta tak dużo właśnie z tego powodu, że ich logo jest rozpoznawalne we wszystkich krajach. Lecz niematerialne wartości mogą niejednokrotnie sprawić mnóstwo problemów przy ewentualnej wycenie.

Czy myślisz o dokładniejszym zgłębieniu analizowanego tutaj wpisu? Jeżeli tak, to zweryfikuj stronę (http://www.sigma-rachunkowe.pl/oferta/), która także z pewnością przykuje Twoją uwagę.

A ta z kolei jest przydatna w paru przypadkach, przykładowo przy sprzedawania firmy czy wejściu na giełdę. Rzecz jasna są na to bardziej lub mniej szczegółowe metody, lecz w wielu przypadkach trzeba się liczyć tylko z przybliżonym oszacowaniem.

Delikatny problem, czyli cera naczynkowa

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

wycena marki

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym ze sposobów wyceniania firm jest metoda majątkowa, jest ona dość powszechnie wykorzystywana, ale jej dużym minusem jest to, że nie uwzględnia wartości niematerialnych. Z tego też powodu niejednokrotnie wykonywana jest dodatkowa wycena marki, wycena marki jaką się bierze pod uwagę przy podawaniu końcowej wartości. W przypadku takiej wyceny konieczne jest ogromne doświadczenie wykonującej go osoby, dlatego też nie można tego powierzać przypadkowej firmie. W wielu przypadkach konieczna może się również okazać wycena udziałów w spółce z.o.o.- (poznaj tutaj)

Tego typu sytuacja ma przykładowo miejsce wtedy, gdy jeden ze wspólników będzie chciał się pozbyć części którą posiada i zwyczajnie ją sprzedać.

Jeżeli chcesz skontrolować rzetelność danych znajdujących się tej publikacji, to kliknij tu oraz zweryfikuj u źródła a zdobędziesz stuprocentową gwarancję w takiej kwestii.

Wtedy powinno się wykonać dokładną kontrolę wartości i oszacować właściwą część majątku.