Jakiego rodzaju plusy i minusy będzie miał pracowniczy outsourcing, jakie zagrożenia się wiążą przy tego typu współpracy.


Outsourcing pracowniczy staje się coraz bardziej popularny w wielu branżach. W największym skrócie polega on na tym, że niektóre zadania do wykonania przekazywane są innej firmie, która zająć się ma realizacją wszystkiego.

dom - malunek

Autor: Christine Wagner
Źródło: http://www.flickr.com
Fizycznie osoby zajmujące się takimi pracami przebywają na terenie zlecającej firmy, lecz pod względem formalnym należą do innego pracodawcy. W takim przypadku to firma zewnętrzna jest odpowiedzialna za koordynację działań pracowniczych, ona ustala zakres ich obowiązków i obsługuje jeśli chodzi o kadry. Najczęściej outsourcing pracowniczy ma miejsce w przypadku działów księgowości albo IT, lecz coraz częściej spotyka się też przypadki wiążące się ze sprzedażą czy produkcją. Nie ma też żadnych problemów, żeby tego typu działaniem objąć również jakieś inne obszary, jeżeli tylko będą takie potrzeby.

klient - selfie

Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com
Dla firm które wynajmują outcourcingowe usługi jest to niezwykle wygodne, ponieważ odpada cała sfera wiążąca się z utrzymaniem załogi. Firma dostaje od wykonawcy fakturę za zrobione prace, a pozostałymi tematami już on się będzie zajmował.

Interesuje Cię ten wątek? To odsyłam do www (https://wfirma.pl/), gdyż odkryjesz tam dużo ciekawych informacji na ten temat.

Jednak takie działania będą się wiązać z jakimś ryzykiem dla pracowników, i jednak w wielu przypadkach mechanizm ten wykorzystuje się do różnych oszustw.

Przy pomocy przeniesienia ludzi do podmiotu realizującego usługi można w łatwy sposób ominąć kwestię zwolnień grupowych czy wysokich odpraw, gdyż zwyczajnie będą oni przekazani innej spółce. Poza tym w wielu przypadkach takie firmy chcąc jak najbardziej zmniejszyć swoje koszty zwyczajnie nie płacą za pracowników składek na ZUS.