Jaki typ żwirku będzie dobry dla naszego kota? Jakie mamy rodzaje oraz czym się od siebie różnią?


To prawda, iż odkąd stworzono higieniczne żwirki dla kotów, to dużo się zmieniło w dziedzinie higieny tych czworonogów. Żwirki są niezbędne w codziennej toalecie kota, powodują, że ani zwierzak, ani człowiek nie ma problemów w tej kwestii. Istnieją różne rodzaje żwirków, zależnie od opiekuna wykorzystywany jest silikonowy, drewniany albo bentonitowy. Czy posiadasz informacje, czym różnią się ich rodzaje oraz który warto wybrać?

rudy kot

Autor: Juha Pätilä
Źródło: http://www.flickr.com
Jako pierwszy omówiony zostanie żwirek bentonitowy. Bentonit jest to substancja naturalna, której najważniejsza zaletą jest dosyć duża zdolność do gromadzenia wody. Przy tym, co istotne wchłania także zapachy. Zasada działania takiego żwirku jest dosyć prosta, ponieważ wiąże on po prostu mocz tworząc proste do usunięcia bryłki. Przez to sprzątanie kuwety jest bardzo szybkie.

Wyrzucać należy jedynie zlepione grudki, reszta żwirku zostaje w kuwecie. Natomiast “grubsze” odchody zakopane przez kota nie śmierdzą, bo żwirek zatrzymuje brzydkie zapachy. Kolejnym rodzajem jest żwirek drewniany. Te żwirki mogą posiadać formę mniejszych lub grubszych trocin albo drewnianych granulek. Ważną zaletą tego produktu jest możliwość usuwania prosto do toalety bez obawy, iż rury się zapchają. Docenią go z pewnością opiekunowie kotów, którzy trzymają kuwetę w łazience, nieopodal toalety. Żwirki tego typu oprócz tego mają naturalny, żywiczny zapach, świetnie pochłaniają zapachy, więc nie musimy znosić niemiłych doznań zapachowych.

Ostatni typ produktu tego typu godny polecenia to żwirek silikonowy. Taki żwirek produkowany jest z krzemionki. Wygląda, oraz działa całkiem inaczej niż wspomniane wyżej odmiany. Takie żwirki składają się z drobnych, lecz twardych bryłek, które nie tworzą zbitej całości, ani nie rozpadają się. Miast tego, za sprawą porowatej faktury pochłaniają ciecz do środka. Przez co na co dzień z kuwety musimy tylko usuwać kał, gdyż mocz zostaje pochłonięty przez granulat i nie sprawia problemu. Raz na określony czas, raz w miesiącu, albo i częściej wymienia się całą zawartość kuwety na czystą.

Jeśli czytany artykuł kompletnie Cię wciągnął, to zobacz odmienny polecany tekst (https://zielonalapka.com/pl/c/pulapki-na-kuny/53), który też posiada pokrewne informacje na prezentowany temat.

Oznaką, że trzeba to zrobić jest zmiana barwy granulatu z koloru przezroczystego na żółtawy.