Jak wygląda przeciwpożarowe zabezpieczenie budynku? Na jakie rzeczy musimy patrzeć, co powinno być się w tego typu wyposażeniu?


Zgodnie z przepisami każdy budynek powinien być wyposażony w różnego rodzaju sprzęt oraz urządzenia przeciwpożarowe. Powinny zostać one właściwie zaprojektowane oraz solidnie zrobione. Takiego typu projekt musimy dogadać z rzeczoznawcą od tematu zabezpieczeń chroniących nas przed pożarami. Żeby oddać je do użytkowania trzeba wykonać rzetelne próby i badania, które potwierdzą niezawodność funkcjonowania.

alarm

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Wyposażenie przeciwpożarowe systemy gaszenia pożaru dzieli się na dwie grupy. Jedną z nich są urządzenia przeciwpożarowe. Służą do wykrywania oraz zwalczania pożaru, natomiast jeśli już do takiej sytuacji dojdzie, to maja wpływ na zmniejszenie ewentualnych skutków. Instalacje ppoż mogą być stałe, uruchamiane manualnie lub samoczynne. Kolejną grupą jest podręczny sprzęt do gaszenia pożaru (szczegółowe informacje na Uruchamiany jest manualnie a skonstruowany do tłumienia pożarów we wstępnej fazie jego powstania. Najważniejszą cechą jest bez wątpienia niewielki ciężar, najczęściej do 20 kilogramów i łatwe zasady stosowania. Dzięki temu w momencie kryzysowym mogą używać go osoby dorosłe bez szczegółowego przeszkolenia. Do takiej grupy możemy zaliczyć kilka urządzeń.

Hydronetki są używane do przesyłania strumienia wody przy pomocy pompy ręcznej, która wbudowana jest w to urządzenie. Woda jest w plastikowym baku o pojemności około 15 litrów.

Wejdź na ten odsyłacz i zdobądź pomocne info (https://dziendobry.tvn.pl/a/jak-dziala-program-oddluzeniowy-ulga-od-dlugu) w kontekście opisywanej tutaj problematyki. Na pewno naprawdę uznasz je za przydatne!

Innym urządzeniem są znane wszystkim gaśnice.

Te o mniejszych gabarytach, które ważą mniej więcej 12 kilogramów używa się w samochodach, natomiast duże w miejscach publicznych i przemysłowych. Najczęściej spotykane są gaśnice z proszkiem oraz śniegowe, gdzie środkiem służącym do gaszenia jest skroplony pod ciśnieniem dwutlenek węgla. Agregaty do gaszenia mają więcej środka gaśniczego niż normalne gaśnice. W miejsce pożaru dowozi się je na wózkach. Rezerwa środka gaśniczego w małych agregatach to nawet więcej niż 20 kilogramów. Dzięki wyposażeniu w odpowiednie urządzenie pozwalają one na samodzielne, szybkie przeprowadzenie gaszenia pożaru.

Koce do gaszenia są przeznaczone do mechanicznego odcinania dopływu powietrza do płonących materiałów. Zrobione są z włókna szklanego. Tego typu koc jest duży na około 3m2, okrywa się nim dokładnie niewielkie płonące przedmioty, jak na przykład beczki z jakąś niebezpieczną cieczą. Może też być wykorzystany do zagaszenia palącego się ubrania albo zabezpieczenia prac spawalniczych.