Jak wybrać dziecku atrakcyjną zabawkę?


Pierwszymi zabawkami najmniejszych dzieciaczków są kolorowe grzechotki, kolorowe przytwierdzone do łóżeczka karuzele muzyczne z pozytywką jak też gryzaczki. Po czasie grzechotek oraz karuzel przychodzi czas na kupno zabawek edukacyjnych, jakie zamiast samej frajdy z zabawy poczynają nauczać.

Maluchy w okresie niemowlęcym przenikają nowy, otaczający je świat. Lubią analizować rzeczy przez dotyk, kładzenie do ust, wyrzucanie albo uderzanie o ramy łóżeczka. Obłe plastikowe piłki, z powycinanymi układami figur geometrycznych oraz polskie klocki dla dzieci o takich samych układach, jak luki, uczą malutkie dzieci odróżniania kształtów, nazywania określonych figur, aktywizują wyobraźnię, uczą układania określonych układów, a z biegiem czasu skomplikowanych budowli według fantazji maluszka. Dzieci stawiają pierwsze kroczki, później doskonalą się w chodzeniu, kopią piłeczkę, malują… oraz bardzo prędko się nudzą.

klocki magnetyczne

Źródło: flickr.com

]Dlatego też w tym wieku zabawki winny być zróżnicowane i stymulować do przyswajania wiadomości o świecie. W tym okresie ważne jest, ażeby otaczające je gadżety miały intensywne zabarwienia, były mięciutkie, wydawały rozmaite dźwięki. Maluchy w wieku przedszkolnym doskonalą swoje umiejętności, zadają mnóstwo pytań, wręcz chłoną wiedzę. Ulubionymi zabawami staje się rysowanie, wycinanie, malowanie farbkami jak też lepienie z plasteliny. Pojawiają się gadżety odwzorowujące świat dorosłych, zatem ciężarówki, samoloty, plastykowe sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do majsterkowania, telefony talerzyki oraz ubranka oraz rekwizyty do przebierania się.

Jeżeli wykorzystana w powyższym artykule narracja do Ciebie przemawia, to zobacz tu inne tego rodzaju wpisy – one odnoszą się do zbliżonej tematyki.

Pociechy w tym wieku naśladują rodziców a także bohaterów swych ukochanych bajek. Niemałą rolę odgrywają również zabawy w rodzaju memory, tj.: quizy, zagadki, które ćwiczą pamięć, wzbogacają słownictwo i ćwiczą logiczne myślenie.

Rzecz jasna muszą być one dostosowane do wieku, w przeciwnym razie pociechy mogą się do nich uprzedzić. Podobnie atrakcyjne będą gry planszowe. Na rynku zabawkarskim osiągalne są setki różnych gier, które łączą pokolenia i razem zapewniają wiele zabawy. Nauczają one gry zespołowej, liczenia, przewidywania a także strategii, natomiast puzzle – spostrzegawczości.

Z pewnością odpowiednie będą gadżety z materiałów naturalnych, na przykład zabawki drewniane dla dzieci. Zabawki z drewna dla dzieci są bowiem doskonałym wyborem zarówno ze względu na swoją trwałość, bezpieczeństwo, jak i możliwości zabawy, które dają.