Jak umiemy wykorzystywać nadarzające się sposobności? Czy jako naród mamy jakieś specjalistyczne właściwości?

Nie jesteśmy bogatym krajem, nie zarabiamy jakoś dużo, a mimo wszystko, jak zawsze dajemy radę. Ten obraz odsłania się, gdy pomyślimy o sobie. Jak to jest, że lubimy narzekać, a żyjemy na pewnym poziomie? Być może wpływa na to nasza determinacja, nasza umiejętność radzenia sobie z trudnymi momentami, zdolność zwalczania kryzysów? Może i tak. Może również tak jest, że umiemy odpowiednio gospodarować, albo jak twierdzą niektórzy – kombinować? Również pewnie troszkę. Najważniejszy jednakże wniosek jaki się nasuwa to taki, iż po prostu umiemy wykorzystywać nadarzające się okazje.
A okazji tych zbyt dużo nie mieliśmy. Jak popatrzymy na naszą dziwną historię, to nawet można powiedzieć, iż zawsze mieliśmy bardziej pod wiatr. W czasie, kiedy pozostałe państwa były w stanie się rozwijać, budować swoją państwowość, my musieliśmy borykać się z następnym najeźdźcą i toczyć walki o niepodległość. W tym klimacie nie da się zbudować czegoś solidnego, ponieważ wszystkie siły skupione są na walkę narodowowyzwoleńczą. Nie liczą się kwestie ustrojowe, ani prawne, ponieważ jak się nie żyje we własnym państwie, to jakie to ma znaczenie.

Spodobał Ci się ten wpis? Więc gorąco zapraszamy do następnych naszych wątków, które będą o podobnej dziedzinie.

Prawo i ustrój w takiej sytuacji nie jest właściwie nasze. Walczy się po prosto o to, by samemu ustalać prawo, aby rządzić we własnym kraju. Dzisiaj możemy budować swoje życie nie będąc pod czyimś panowaniem. To niezwykle korzystne, gdyż zamiast kierować środki na walkę wyzwoleńczą możemy po prostu żyć jak zwyczajni ludzie. Możemy stawiać mieszkania i domy, kupować sprzęt do domu, brać kredyt na samochód, nie przejmować się jakimiś niepokojącymi zdarzeniami. Wiadomo, że w każdej epoce są realne trudne do przewidzenia zdarzenia, jakie mogą zakłócić byt każdej nacji. Mimo wszystko, od tego nie możemy uciec, gdyż w pewnym punkcie na świecie zawsze będzie się toczył jakiś konflikt.

My powinniśmy skupiać się na teraźniejszości i na organizowaniu swojego życia. Nasza historia świadczy o tym, iż nasi rodacy nie mieli ku temu takich warunków, jakie my posiadamy teraz. Musimy o tym pamiętać i to docenić. A że nie żyjemy w perfekcyjnym kraju to widać każdego dnia. Powinniśmy się jeszcze wiele nauczyć nim staniemy się w pełni rozwiniętym krajem.