Jak sprawić aby urząd administracji publicznej poprawnie funkcjonował?


Często narzekamy na funkcjonowanie urzędów a także urzędników. Naszym sądem działają za wolno lub nieprofesjonalnie. Wszystkie te wrażenia zwykle są subiektywne. Załatwiając coś w powiecie lub w gminie nierzadko już od początku jesteśmy poddenerwowani, skutkiem tego łatwiej jest nam wzbudzić w sobie pejoratywne emocje. Czasem po prostu odczuwamy niepokój w obliczu władzy – szczególnie łatwo o takie uczucia w przypadku osób starszych, nierzadko zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu

administration

Autor: Guillaume Speurt
Źródło: http://www.flickr.com
Każde te emocje i wiele innych mogą wypaczyć nasz obraz faktyczności.
Najbliższy z brzegu przykład; załatwiając w gminie zaświadczenie o wpisie do ewidencji uprawnionych do głosowania pewien czas spędziłem w kolejce ze starszymi kobietami które z jednej strony były zestresowane tym iż muszą uzyskać jakiś papier, zaś z drugiej strony były nieco zagubione. Oceniały one pracę urzędniczek źle, pomimo że nie było rzeczowego powodu do takich ocen. Emocje zakłóciły ich percepcję.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto jest szerzej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj.

Kwadrans oczekiwania w kolejce nie jest przyczyną do skarg.
Na czym więc powinna polegać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Z całą pewnością powinna być sprawiedliwa oraz pozbawiona emocji. Dobrze więc żeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona została przez organizacje pozarządowe niepodległe ocenie danej instytucji, wiadomo bowiem że nie można być arbitrem we własnej sprawie. Organizacja taka do przeprowadzenia oceny musi znaleźć odpowiednie instrumenty.
Jednym z głównych może być tak zwany audyt, innymi słowy procedura polegająca na zadaniu uplanowanych przedtem standardowych pytań tyczących się analizowanej sfery albo też ogólnych. Pytania powinny posiadać formę anonimowej ankiety a poddani jej pracownicy muszą być pewni że nie spotkają ich przykre skutki za udzielenie prawdziwych, jednak pejoratywnych odpowiedzi.

Nie zwlekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz temat, to wejdź w adres tej podstrony i zobacz, co dla Ciebie z pasją stworzyliśmy.

Analiza formularzy powinna pomóc w ulepszaniu działania urzędu. Więcej: tutaj
Współcześnie dąży się również do wprowadzenia w Polskich urzędach dodatkowo rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Metoda ta została wypracowana w oparciu o wytyczne Wspólnoty Europejskiej oraz jest elementem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.