Jak oszczędzać na opłatach za energię elektryczną?


Każdy świetnie wie, że rodzinny budżet nie jest z gumy i nie da się go bez końca rozciągać. Zdarzają się niestety sytuacje, iż zmuszeni jesteśmy poszukiwać jakiś oszczędności, żeby nasz comiesięczny bilans nie okazał się ujemny. Bezsprzecznie najlepszym na to sposobem będzie zrobienie przeglądu własnych rachunków oraz poszukanie w ich obrębie ewentualnych oszczędności. Zdecydowanie najlepsze pod tym względem będą rachunki za prąd.

rachunek

Autor: Syed Ikhwan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dojdziemy do wniosku, że nasze rachunki za światło są zbyt wysokie, możemy się zastanowić nad przyczyną takiej sytuacji. Być może mamy w domu jakieś stare sprzęty, które pożerają niemałe ilości energii. Być może mamy dużo sprzętów pozostawionych na czuwaniu i mimo tego, iż z nich nie korzystamy, musimy co miesiąc niemało za to płacić. Jeżeli zaczniemy wyłączać urządzenia elektroniczne z czuwania lub wymienimy stare sprzęty, bez wątpienia szybko zaobserwujemy duże oszczędności. Dobrym pomysłem może być też zweryfikowanie obecnej taryfy. Być może winniśmy rozpocząć negocjację z dostarczycielem energii lub dokonać jego zmiany. (elektrownia wiatrowa do domu) Działania takiego typu nie zabiorą nam sporo czasu, a pozwolą na niemałe oszczędności. Winniśmy pomyśleć również o zmianie starych żarówek na energooszczędne. Zmiana tego typu jednorazowo może być dość kapitałochłonna, ale długoterminowe oszczędności pozytywnie nas zaskoczą.

pieniądze

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli dysponujemy względnie dużą powierzchnią w sąsiedztwie naszego domostwa możemy się zastanowić nad nieco odmiennym rozwiązaniami. Przykład może stanowić elektrownia wiatrowa do domu. Dzięki dysponowaniu niezależnym źródłem energii będziemy mogli wiele zaoszczędzić. Sporym zainteresowaniem cieszą się też kolektory słoneczne, jakie zaobserwować można na dachach szeregu jednorodzinnych domów. Stawiając na taki kierunek, musimy mieć świadomość tego, że na starcie koszty okażą się naprawdę istotne, a okres zwrotu z inwestycji będzie rozłożony w czasie. Należy to jednakże dokładnie przekalkulować i na takiej podstawie podjąć decyzję.