Hasło, który niby znasz, lecz czy wiesz o co w nim chodzi? Czym są obligacje korporacyjne?


Czasami słyszymy dziwne pojęcia, które powielane przez kolejne informacje z różnych stron świata zdają się być znane. No ale jak ktoś zada nam pytanie o co w tym wszystkim chodzi to nagle mamy problem. Tak jest z pewnością, kiedy jakaś osoba zada pytanie co to jest jest emisja obligacji korporacyjnych.

obligacje

Autor: Bryant Surety Bonds
Źródło: http://www.flickr.com
Obligacje te to nic innego jak dłużny instrument finansowy, emitowane są przez podmioty mające działalność gospodarczą i jednakowoż osobowość prawną. Ostatnimi czasy jest to dość dynamicznie rozwijająca się forma pozyskiwania kapitału firm jak i inwestowania przez inwestorów indywidualnych oraz zinstytucjonalizowanych.

Jeśli poszukujesz ciekawych informacji na prezentowany temat, to uważnie sprawdź polecany serwis (https://www.studioprinter.pl/billboard-czy-baner-reklamowy-ktory-rodzaj-reklamy-bardziej-sie-oplaca.html;www.studioprinter.pl/jaki-material-wybrac-na-pylony-reklamowe.html), który posiada warte uwagi informacje.

Wprowadzane obligacje tego typu do obrotu na giełdę, to proces, składający się tak naprawdę z trzech etapów. W pierwszym etapie powinniśmy podjąć uchwałę o wypuszczeniu obligacji przez wyznaczony do tego celu organ. Taką uchwała musi kierować dużą ilość zadań do zarządu. Takie zadania są związane z organizacją emisji, która później musi stworzyć kompetentny zespół roboczy.

Może być tak, że konkretne przedsiębiorstwo będzie się starało by sobie zapewnić dużą wiarygodność na rynku przez uzyskanie oceny ratingowej. W takiej sytuacji powinno się zgłosić do odpowiedniej agencji ratingowej zaraz po zatwierdzeniu uchwały. Etap drugi powinien rozpocząć sie złożeniem wniosku i podpisaniem umowy z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych o zarejestrowanie obligacji. Ważne jest również nadanie im kodów oraz CFI.

Kiedy już zostanie to wykonane i zatwierdzone powinniśmy podpisać kontrakt z Animatorem Rynku. Ten etap nie powinien mieć miejsca później niż w dniu rozpoczęcia oferty publicznej. Następnym krokiem jest zawarcie umowy z Giełdą, będzie się ona tyczyć przydziału obligacji jak i zawierać informacje o oferującym, a także listy domów maklerskich.

Końcowy etap to dostarczenie przez giełdę informacji o warunkach przyjmowania zleceń kupna obligacji, a także warunkach na podstawie, których będą przygotowane oraz przekazywane polecenia sprzedaży. Realizacja zleceń nastąpić powinna po cenie zaproponowanej przez inwestora, który w czasie składania zlecenia nie wie, jak się ona prezentuje. Następną, istotną rzeczą jest złożenie wniosku do Giełdy o dopuszczenie obligacji do obracania nimi na rynku regulowanym. Po uzyskaniu decyzji w tej kwestii może nastąpić pierwsze notowanie obligacji.