Fundusze z Unii pomogły znaleźć kobietom pracę i zupełnie odmienić ich istnienie.


Kobiety są w niezwykle niekorzystnej sytuacji na rynku zatrudnienia. Macierzyństwo, wychowanie synów oraz zamieszkanie na obszarach wiejskich, to tylko niektóre bariery na drodze do znalezienia wyśnionego lub jakiegokolwiek zajęcia. Dodatkowo nieaktualne kwalifikacje i wykształcenie w niedeficytowych zawodach sprawiają, że matki nie mogą pochwalić się przed pracodawcami żadnymi wartościowymi umiejętnościami.

Fundusze Wspólnoty od ładnych kilku lat przeobrażają tę smutną sytuację. Kursy przeprowadzone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wyrównały braki w wykształceniu lub zupełnie zmieniły profesję tysiąca bezrobotnych gospodyń. Nawet samo wzięcie udziału w programie powodowało podniesienie samooceny uczestniczek, nawet jeśli instruktaż nie przewidywał zdobycia rzeczowych kompetencji. Podobno nawet sama wizyta u fryzjera dodaje pewności siebie i tym samym może skutecznie pomóc w znalezieniu pracy.

finanse

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Gospodynie, które potrafią wzorowo szyć, kucharzyć, czy nawet sprzątać, mogą pomyśleć o założeniu własnej firmy. Wtedy jako osoby prowadzące własny biznes mogą starać o pieniądze na początek, czyli konkretyzując, o dofinansowanie małych firm. Własna firma to najlepszy pomysł na łączenie (naklejka maskująca do wysokich temperatur) obowiązków domowych, zawodowych i hobbistycznych. Na kursokonferencjach dowiedziały się, jak przygotować biznesplan, a jeśli to nie wystarczy, pójdą do biblioteki i poszukają pozycji, których tytuły brzmią: dofinansowania unijne dla małych firm. To zagadnienie jest teraz tematem nie tylko publikacji naukowych lub prac magisterskich, ale także licznych felietonów znajdujących się także w internecie czy gazetach.

Na tym etapie zadanie pieniędzy unijnych się nie kończy. Osoby już zatrudnione mogą skorzystać z licznych kursów. Powstały witryny internetowe, które zbierają takie informacje i podają kontakty telefoniczne i mailowe do firm obecnie przeprowadzających rekrutację.
Fundusze z Unii ciągle zmieniają naszą rodzimą gospodarkę. Nie często do mieszkańców terenów wiejskich docierają wyrazy takie jak przykładowo: dotacja, dofinansowanie małych firm czy dofinansowania unijne dla małych firm. Wspaniałym lekarstwem na taką sytuację stają się masowe kampanie reklamowe. O wsparciu oferowanym przez Unię Europejską informują tablice reklamowe, spoty w radiu i telewizji. Nic dziwnego, że z biegiem lat coraz trudniej będzie znaleźć osobę, która na dźwięk haseł dofinansowania unijne dla małych firm zareaguje zdziwieniem.