Etapy odzyskiwania należności od dłużnika wymierza metoda pozasądowa albo sądowa.


Kiedy spóźnia się kontrahent z należnością za usługę, którą dla niego wykonaliśmy, w takim przypadku możemy zacząć procedurę odzyskiwania długu. Cały proces to parę kroków. Naczelny krok to pozasądowe wezwanie konsumenta do zapłaty, a drugi etap to przez sąd.

Ponieważ w firmach handlowych spóźnienia finansowe są dzisiaj na porządku powszednim, dlatego prawo umów handlowych zabezpiecza się przed taką możliwością. Prawo umów handlowych określa wymogi dla sprzedającego jak i kupującego. Gdy klient nie wywiązuje się z płatności w ustalonym terminie, w takim przypadku są podejmowane procedury egzekucyjne. Przeważnie wysyła się wezwanie do należności. Kluczowe jest aby w wezwaniu do zapłaty była data zapłaty długu i informacja za którą usługę powstał ten dług.

Zaciekawił Cię ten post? W takim razie zajrzyj na naszą nową witrynę – tam można zobaczyć także (https://www.ksiegowi-doradcy.pl/kategorie/kredyty-leasing-dotacje) zajmujące wątki, które dla Ciebie stworzyliśmy.

windykacja

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Również w wezwaniu do zapłaty informujemy, iż w wypadku braku zapłaty czy opóźnienia, sprawą zajmie się windykacja naleznosci, z czym wiążą się wydatki dla dłużnika. Wiele firm, w których pracują kompetentni radcy prawni bądź Kancelarie Prawnicze zajmujące się windykacją długu realizuje metodę pozasądową nie tylko przesyłaniem wezwania do należności dłużnikowi, ale też łączy się z dłużnikiem telefonicznie w sprawie spłaty powstałego zadłużenia w wskazanym terminie. Jeżeli dłużnik wbrew przesyłanych do niego wezwań do zapłaty dalej uchyla się od opłaty długu, wówczas wolno rozpocząć procedurę sądową. Odzyskiwanie długu od dłużnika z reguły zajmuje się komornik, jaki jest uprawniony rozporządzeniem sądowym do podjęcia stosownych działań, żeby dług odzyskać.

Windykacja należności przewodzona przez egzekutora opiera się na zajęciu własności dłużnika, posiadłości czy blokady konta bankowego w celu odebrania należności. Niewątpliwie wprzód pozostaje dłużnik zaznajomiony o tym, że sprawa pozostała przekazana do komornika oraz o zajęciu przez egzekutora mienia dłużnika zamiarem odebrania zadłużenia.
Źródło: Global LEX