Dlaczego należałoby założyć firmę za naszą zachodnią granicą oraz o czym trzeba pamiętać?


Dziś można by założyć działalność gospodarczą na terenie całej Unii Europejskiej. Polscy obywatele mogliby zakładać podmioty w jakimkolwiek kraju UE także na terenie Niemiec. Jeżeli zdecydujesz się na założenie działalności w tym kraju, musisz dokonać wybrania postaci prawnej takiej firmy.

Platforma

Autor: GJessicaK80
Źródło: http://www.flickr.com
Wrocław

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach dużo osób decyduje się na otworzenie działalności w Niemczech. Firma w Niemczech żąda zarejestrowania w gminie. Gmina powiadomi automatycznie niemiecki Urząd Skarbowy. Jeśli osiągasz dochody z wolnego zawodu, należy zgłosić działalność wprost w niemieckim US. Warto na początku założyć sobie rachunek bankowy w Niemczech.

Jeżeli uważasz, że podane informacje są cenne, to odsyłam do strony www – tam również są podobne dane, które warto poznać.

Nie jest to wymagane, jednak na pewno ułatwi to funkcjonowanie na niemieckim rynku. Kiedy nasza firma zrobi początkowe zlecenie, trzeba będzie wystawić rachunek. Należy to zrobić w odpowiedniej formie. Powinien być w nim uwzględniony czas za który jest on wystawiany, jaką usługę wykonaliśmy i czy VAT zapłacimy samodzielnie, czy też zrobi to zleceniodawca.

firma w niemczech

Autor: Tom Blackman
Źródło: http://www.flickr.com
Księgowość można by prowadzić samodzielnie lub prowadzenie jej można zlecić doradcy podatkowemu. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, powinniśmy wysyłać comiesięczne oświadczenia podatkowe. Można wysyłać je przez internet za pomocą bezpłatnego oprogramowania. Jeżeli nasza firma rozwija się prawidłowo, to nie ma ograniczeń do zatrudnienia członków personelu. Trzeba złożyć wniosek o specjalny numer identyfikacyjny. Gdy rok podatkowy się skończy, należy we właściwym niemieckim US złożyć oświadczenie podatkowe. Wiadomo, że po rozpoczęciu działalności jest na głowie dużo różnorodnych rzeczy, lecz nie można by zapomnieć zbierać wszystkich rachunków związanych z prowadzeniem naszej działalności. Są to wszystkie opłaty za zakwaterowanie czy też rachunki za telefon.

Może pomóc nam to w zapłaceniu na koniec roku mniejszego podatku dochodowego. Warto założyć działalność w Niemczech, bo jest to o dużo łatwiejsze i nie przysparza tyle problemów co w naszym kraju.