Czym trudni się rzeczoznawca majątkowy i w jaki sposób pracuje?


Gdy potrzebujemy osoby trudniącej się wyceną nieruchomości, prawidłowym kandydatem jest rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe firmy lub zatrudniani są przez inne jednostki. Są oni również wynajmowani przez banki, które niejednokrotnie potrzebują wyceny mieszkań przy kredytach hipotecznych. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. Dodatkowo musi posiadać stopień magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku dotyczącym wyceny. Oczywiście jeśli program (zobacz program do rozliczania pit 2020) studiów magisterskich objął te zagadnienia, nauczanie podyplomowe nie jest już potrzebne. Zdanie egzaminu to jednak nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy powinien odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca przeprowadza wycenę nieruchomości (zobacz pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości) wraz z urządzeniami, które znajdują się na tym terenie.

Błędnym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy wyłącznie wycenia. Wszystkie działania sporządzane są na piśmie, oczywiście całkowicie zgodnie z obowiązującym prawem. Zabronione jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. Nie wolno przeprowadzać wyceny osobistych nieruchomości oraz tych, należących do rodziny. Chociaż rzeczoznawca majątkowy to zawód naprawdę dobrze płatny, warto wziąć pod uwagę, że podyplomowe kształcenie, egzamin oraz obowiązkowe praktyki to bardzo duży koszt, co z pewnością trzeba wiedzieć. Dodatkowo rzeczoznawca majątkowy musi cały czas dokształcać się i świetnie znać obowiązujące normy.

Jeśli potrzebujemy wyceny, znalezienie rzeczoznawcy nie powinno być niełatwe oraz czasochłonne. Aktualnie niemal wszystkie usługi dostępne są w Internecie. Wyszukiwanie jest niezwykle łatwe. Należy jedynie wpisać odpowiednią frazę, w tym wypadku „rzeczoznawca majątkowy”, najlepiej jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Na witrynach zapoznamy się dokładnie z ofertą, często poznamy także cennik oraz opinie poprzednich klientów. W związku z tym możemy dobrać najlepszą ofertę.

Jak więc widać rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo wymagający. Osoba, która pragnie się tego podjąć, musi skrupulatnie się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę intensywnie się uczyć. Wykonywane wyceny powinny być przeprowadzone niezwykle dokładnie. Błędy są niemal niedopuszczalne. W dodatku egzaminy oraz praktyka są niełatwe. Nad podjęciem się sprawowania tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on również bardzo ciekawy, a włożony trud z pewnością się opłaci.