Czym jest technologia sitodruku?|Sitodruk? A co to?


Sitodruk kojarzony bywa głównie z działaniami artystycznymi. Technologia wywodzi się z Japonii gdzie stosowana była do ozdabiania materiałów na ubrania oraz do dekorowania mieszkań. Zaletą tej metody drukowania jest między innymi to, że można odwzorować szkic praktycznie na każdym obiekcie, stąd też jej sława na całym świecie – od Japonii jak już wspomniano, poprzez wyspy Fidżi aż po Europę.

Jest to technologia (szczegóły tutaj: http://www.rfid.zone/) drukowania bardzo prosta. Polega ona na rozciągnięciu na drewnianej ramie siatki z metalu bądź z nylonu z naniesionym deseniem. Najprościej mówiąc wzór osiąga się poprzez zatkanie z góry określonych oczek siatki (www.poldannet.pl/pl) . Można to uczynić na wiele sposobów. Jednym z prostych jest nałożenie na siateczkę szablonu z nieprzepuszczalnego materiału, dla przykładu z foli albo papieru. W następnej kolejności pod dużym naciskiem przepuszcza się przez tak przygotowane sitko odpowiednio gęstą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, jaki znajduje się pod sitem. Zablokowane przez szablon dziurki sitka tworzą nadruk. Sterując kształtem szablonu, wielkością oczek sita można otrzymać rysunek o rozmaitej fakturze. Również używany typ farby ma tutaj niebagatelne znaczenie (DAAB – sitodruk).

sitodruk

Źródło: flickr.com
Dużą zaletą tej techniki drukowania jest jej powtarzalność i prędkość przeprowadzania. W ciągu krótkiego czasu możemy wyprodukować dużą ilość obiektów z identycznym wzorkiem. Choć można realizować druk ręcznie, współcześnie wykorzystujemy odpowiednie urządzenia, dla przykładu prasy które upraszczają równomierne rozprowadzenie farbki. Rzecz jasna maszyny do sitodruku używane bywają nie tylko do druku na tkaninach, ale również dajmy na to na plastiku i innych materiałach Nowoczesne urządzenia do sitodruku stosowane są również w elektronice do drukowania układów elektronicznych stosowanych w produkcji sprzętów elektronicznych takich jak drukarki.

Owa technologia drukarska wpłynęła na rozwój sztuki współczesnej. Stosowali ją m.in. Endy Warhol oraz wielu innych twórców. W 1980 technologię tą wykorzystywano w naszym kraju do druku podziemnych ulotek. Do dzisiaj z sukcesem wykorzystuje się ten sposób drukowania w reklamie i wytwórczości gadżetów promocyjnych na przykład napisów na kubkach, nadruków na długopisach, koszulkach itd..