Czym jest cena transferowa?


Na rynku funkcjonuje duża grupa firm o charakterze międzynarodowym. Po otwarciu granic przez Unię Europejską bardzo wiele firm poszerzyło swoją działalność na rynki międzynarodowe. Zniesienie opłat celnych między państwami partnerskimi było bardzo przełomowym impulsem ożywienia gospodarki całej Europy.

Jeśli jednak firma wytwarza towar i zamierza go sprzedać własnej filii w odmiennym kraju, by ta mogła legalnie sfinalizować transakcję z klientem, napotyka na tzw. podwójne opodatkowanie. Obie siedziby spółki powinny bowiem odprowadzić podatek od odchodu (różny dla różnych krajów). Żeby tego rodzaju transakcji dokonać, należy ustalić tzw. cenę transferową dla każdego produktu. Umiejętne zastosowanie tego czynnika stwarza możliwości ogromnych oszczędności na podatkach.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe bywają obiektem nieuczniwych praktyk niektórych spółek. To sam przedsiębiorca ustala bowiem jak wysoka będzie cena transferu produktu za granicę. Specjalne nadmierne obniżanie ceny tam, gdzie podatek od dochodów jest znaczny może pozornie spowodować oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu krajach jest to działanie nielegalne i ścigane przez właściwe organy państwowe Po wykryciu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolujący, ten szacuje poprawną cenę rynkową wyrobu i na jej podstawie nakłada grzywnę na przedstawiciela firmy. W celu uniknięcia błędów w określaniu kosztów i jednocześnie legalnie zaoszczędzić na podatku dochodowym, spółki często zatrudniają wykwalifikowanych księgowych obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość (księgowość warszawa) jest ważna?

Zdarzają się przypadki, kiedy to na przedsiębiorstwo jest nakładana kara finansowa przez pomyłkę. Niewłaściwie ustalona cena rynkowa to często zdarzająca się pomyłka w sytuacji firm, które oszczędzają na prowadzeniu księgowości. Z tego powodu warto korzystać z usług renomowanych firm oferujących księgowość (sprawdź jakie profity daje Account usługi księgowe) dla klientów biznesowych. Opinie na temat takich firm można bardzo łatwo sprawdzić w internecie, na właściwych portalach i forach internetowych. Żeby znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę zawierającą miejscowość, w której firma ma siedzibę. Będzie to więc przykładowo „usługi księgowe Warszawa”.