Czasem najlepszy pracownik także musi być sprawdzany. Taką politykę prowadzą niektóre firmy. Jest legalna, ale należy robić to jawnie


Nikt chyba nie lubi być obserwowany. Większość ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień natomiast stale jesteśmy obserwowani także sami zresztą to czynimy. Wystarczy wyjść na miasto, wszyscy na siebie patrzą, z zainteresowaniem lub nie, ale jednak definiujemy daną osobę po ubraniu czy zachowaniu. To normalne, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem jest wtedy, kiedy monitoring znajduje się w miejscu zatrudnienia. Wiele osób głośno się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca posiada takie prawo, jednak musi o tym fakcie powiadomić pracowników.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, że szef sobie obserwuje własnych podwładnych, robiąc to na różne sposoby, a jednocześnie nie da znać o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się natomiast na monitorowanie pracowników musi ich o tym poinformować, a ponadto musi powiedzieć, jakie sposoby obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz lub dźwięk.spójrz na witrynę (kliknij)Taśmy z monitoringu muszą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być zachowane na stałe.

Nie mogą też być – co jest się rzeczą normalną – wykorzystane w w innym celu niż w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być też używamy w celu doglądania poczty służbowej, o tym pracownicy także muszą być poinformowani. Mało tego, jeśli rzeczywiście planujemy monitoring w naszej firmie musimy jasno zdefiniować dlaczego. Czy mamy problem z wyciekiem danych, kradzieżą lub słabą dyscypliną pracowników (dajmy na to

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

zbyt długie przerwy). Są różne przyczyny, bardziej błahe i znaczniej poważne, ale o wszystkich powinniśmy powiadomić nasz zespól.

Rzeczą oczywistą jest, iż monitoring jest zakazany w miejscach prywatnych, to oznacza toaletę lub przebieralnię. Dla pracodawcy także jest bardzo ważne, żeby od każdego pracownika uzyskać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu. W razie kłopotów czy jakiegoś zamieszania brak takiej zgody może powodować problemy, które często rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra pracowników i pracodawcy najlepiej więc podpisywać takie umowy na początku pracy, aby później nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. To bardzo istotne, nie możemy o tym zapominać, gdyż może nam to w przyszłości zaszkodzić.