Cudze chwalicie własnego nie znacie czyli… dlaczego nie Grecja


Lato jest znakomitym momentem na poznawanie naszego kraju. Mam czasami odczucie, iż nie doceniamy swojego kraju. Wszyscy zachwycają się cudzoziemskimi atrakcjami Grecji; niewątpliwie jest tam bardzo pięknie jednak i my nie mamy się czego powstydzić. Aby odnaleźć ciekawe miejsca musimy troszkę poszukać, z reguły samodzielnie jednak ma to też swe plusy – nikt nie będzie nam dyktować dokąd i po co mamy się wybrać albowiem nie mamy kłopotu z językiem.

Kraków nocą

Autor: YougoPL
Źródło: http://www.flickr.com
W każdym momencie możemy zboczyć z wytyczonego szlaku odwiedzić lokalizacje mniej popularne. Co nam to da? Zaspokoimy potrzebę przygody. Oprócz tego na rutynowe pytanie – to zdjęcia starego Krakowa – – możemy z satysfakcją odpowiedzieć: nie, to okolice (i w tym miejscu padnie jakaś nazwa) ale także ładnie. Warto też w bibliotece poszukać przewodnika po okolicy jaką będziemy zwiedzać, nawet wyruszając do – zdawać by się mogło – najbardziej popularnego Krakowa.

W pierwszym momencie sądzimy, iż to miasto, jeśli chodzi o zabytki, niczym nie może nas zaskoczyć. Jednak możemy się zdziwić, włodarze Krakowa bowiem zdają sobie sprawę z faktu, jakie przesłanie dla budżetu miasta mają atrakcje turystyczne. Wiadomo iż duże wpływy do kasy miejskiej dostarczają pamiątki Kraków – – ostatnimi czasy słynie np. z trasy związanej z polskimi pisarzami związanymi z owym miastem. Korzystając z nowoczesnego smartfonu możemy wybrać się w ładny dzień na przechadzkę by odwiedzić miejsca które inspirowały Miłosza albo Wisławę Szymborską.

Oczywiście, tak jak w pozostałych miastach, znajdziemy tu ławeczki na jakich możemy posłuchać fragmentów utworów artystów którym konkretna ławeczka jest poświęcona. Ja, jeśliby mnie ktoś zapytał, każdemu polecam Kazimierz – dzielnicę Karkowa która, szczególnie w letni wieczór, potrafi urzec nawet najmniej wrażliwego obieżyświata.

Idealnym momentem aby się w Kazimierzu zakochać jest czas kiedy odbywa tam się Tydzień Kultury Żydowskiej. Wtenczas zapachy oraz dźwięki powodują, że ma się odczucie iż zdjęcia starego Krakowa raptem ożywają. Możemy również – co jest nie byle jaką atrakcją – na zorganizowanych warsztatach poznać kuchnię żydowską i nauczyć się tradycyjnego tańca. Zwiedzając Kraków pamiątki kupione na straganie nie muszą być jedynym wspomnieniem, mogą być nim także te niepowszednie umiejętności.