Branża transport i logistyka w Polsce


Czy wiecie Państwo, że często około 15 % ceny towaru stanowią koszty transportu? Zmniejszenie ich gwarantuje kolosalną przewagę na rynku, toteż firmy starają się je zminimalizować. Planowaniem efektywnego ekonomicznie przepływu produktów zajmuje się logistyka – stale rozwijająca się gałąź polskiej gospodarki.

ciężarówka

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com
Ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej w transporcie drogowym jest związane z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji mających związek z zarządzaniem firmą transportową, potrzebne jest zdobycie wykształcenia w tej dziedzinie. W kontrolowaniu działań logistycznych powinniśmy brać pod uwagę mnóstwo czynników i zakładać zrodzenie się takiej samej ilości tych, których w żadnym wypadku przewidzieć się nie da. Wiedza fachowca w tej dziedzinie musi być zatem rozległa, a jej zdobycie proponuje sporo rodzimych uczelni. Jeżeli więc jesteśmy zainteresowani zdobyciem wiedzy na tym kierunku i mamy wiele pytań z tym związanych, zaczerpnijmy informacji w sieci. Wystarczy w wyszukiwarce wystukać daną frazę i miasto w którym chcemy podjąć naukę, np. logistyka (sprawdzona firma logistyczna) Lublin.

Na jakich stanowiskach mogą znaleźć zatrudnienie absolwenci owych studiów? Głównie w firmach spedycyjno-transportowych, agencjach celnych, firmach dokonujących odpraw celnych a także Służbie Celnej i Inspekcji Transportu Drogowego.

Obrót towarowy z zagranicą połączony jest z szeregiem czynności, do jakich podmiot gospodarczy dokonujący importu lub eksportu jest zobowiązany, aby móc dokonać transakcji zakupu tudzież sprzedaży towarów. Jest to zapłata w zakresie ceł, podatku akcyzowego czy innych opłat. Właściwe instytucje prawne ”monitorują” wymianę w zakresie importu oraz eksportu towarów poza granicę Polski. Osobą, która bierze udział w tej wymianie między przedstawicielem przedsiębiorstwa, a służbą celną jest agent celny.

kurs

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
W obecnej chwili, aby pełnić obowiązki zawodowe w agencjach celnych, wymagane jest ukończenie egzaminu państwowego, jednak jeśli nosimy się z zamiarem by pracować w firmie handlowej, wystarczy posiadać ukończony kurs (zobacz szkolenia dla menadżerów) agenta celnego. Zamysłem kursu jest przyswojenie wiedzy dotyczącej obiegowego przesuwania towarów z zagranicą przez wszystkich, którzy zajmują się importem i eksportem w sposób zawodowy. Tylko zwiększenie świadomości dotyczącej wykonywanej pracy zawodowej uczyni ją przyjemną i bardziej satysfakcjonującą.