Bezpieczeństwo danych personalnych w sklepach internetowych


Sklepy internetowe rosną dzisiaj jak grzyby po deszczu. Klienci nie muszą już praktycznie wychodzić z domu, aby kupić kino domowe do salonu, umeblowanie do kuchni, ubranie na wyjście i na co dzień czy produkty spożywcze do sporządzenia posiłków. W sieci można znaleźć wszystko, czego chcemy. Jeśli jednak sklepy internetowe ciekawią cię z drugiej strony i chcesz zostać ich właścicielem, musisz dowiedzieć się najważniejszej rzeczy, którą jest ochrona danych osobowych. O co dokładnie chodzi?

sklep internetowy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Każdy sklep internetowy ma obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych, które są udostępniane w określonym sklepie do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kiedy mamy tego dokonać? Nade wszystko trzeba zdawać sobie sprawę, co to są dane osobowe i ich zbiór. To różne informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby fizycznej, to znaczy imię, nazwisko, PESEL lub adres zamieszkania.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie ciekawy oraz chcesz uzyskać więcej danych na omawiany temat, to pojawiła się oryginalna treść (https://www.testynaprawojazdy.eu/), którą dobrze jest zobaczyć.

Natomiast zbiór danych osobowych to innymi słowy zestaw powyższych danych, bez względu na to czy są one podzielone bądź rozproszone. Dane są udostępniane przez osoby korzystające z określonego sklepu w razie złożenia zamówienia (dowiedz się więcej na Wtedy należy podać je w celu nadania paczki przez sklep. Kiedy musimy zgłosić zbiór danych osobowych?

Najlepiej jest to zrealizować jeszcze przed rozpoczęciem właściwej działalności, którą zamierzamy, czyli wystartowaniem ze sprzedażą. Gdy tego nie uczyniliśmy, mamy obowiązek przeprowadzić to czym prędzej, gdyż może grozić nam kara pieniężna albo nawet kara więzienia. By pozyskać należyte dokumenty, wystarczy odwiedzić właściwy serwis internetowy i je ściągnąć. Jednakże są sklepy, które nie

internet

Autor: Hywell Martinez
Źródło: http://www.flickr.com

mają zobowiązania, by to robić. Z jakiej przyczyny?

Jeśli zbiory danych osobowych robione są jedynie okolicznościowo, np. w celach napisania faktury do zamówionego towaru, wtedy nie mamy niniejszego przymusu. Warto to zapamiętać.

Jeśli wobec tego masz zamiar założyć sklep w internecie, musisz pamiętać o wielu przepisach, których trzeba się trzymać, jeśli nie chcemy mieć kłopotów z prawem. Ochrona danych osobowych jest tylko jednym z nich. Zorientuj się uprzednio we wszelkich uregulowaniach, aby być pewnym, iż dasz radę prowadzić tego rodzaju działalność, a wszystko pójdzie ok.