Skip navigation.
Home
pielęgnacja zwierząt i zabawa dla całej rodziny

slider

Czasem najlepszy pracownik także musi być sprawdzany. Taką politykę prowadzą niektóre firmy. Jest legalna, ale należy robić to jawnie

Nikt chyba nie lubi być obserwowany. Większość ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień natomiast stale jesteśmy obserwowani także sami zresztą to czynimy. Wystarczy wyjść na miasto, wszyscy na siebie patrzą, z zainteresowaniem lub nie, ale jednak definiujemy daną osobę po ubraniu czy zachowaniu. To normalne, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem jest wtedy, kiedy monitoring znajduje się w miejscu zatrudnienia. Wiele osób głośno się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca posiada takie prawo, jednak musi o tym fakcie powiadomić pracowników.
pracownicy
Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, że szef sobie obserwuje własnych podwładnych, robiąc to na różne sposoby, a jednocześnie nie da znać o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się natomiast na monitorowanie pracowników musi ich o tym poinformować, a ponadto musi powiedzieć, jakie sposoby obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz lub dźwięk. Taśmy z monitoringu muszą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być zachowane na stałe.

Nie mogą też być – co jest się rzeczą normalną – wykorzystane w w innym celu niż w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być też używamy w celu doglądania poczty służbowej, o tym pracownicy także muszą być poinformowani. Mało tego, jeśli rzeczywiście planujemy monitoring w naszej firmie musimy jasno zdefiniować dlaczego. Czy mamy problem z wyciekiem danych, kradzieżą lub słabą dyscypliną pracowników (dajmy na to
pracownicy
Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com
zbyt długie przerwy). Są różne przyczyny, bardziej błahe i znaczniej poważne, ale o wszystkich powinniśmy powiadomić nasz zespól.

Rzeczą oczywistą jest, iż monitoring jest zakazany w miejscach prywatnych, to oznacza toaletę lub przebieralnię. Dla pracodawcy także jest bardzo ważne, żeby od każdego pracownika uzyskać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu. W razie kłopotów czy jakiegoś zamieszania brak takiej zgody może powodować problemy, które często rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra pracowników i pracodawcy najlepiej więc podpisywać takie umowy na początku pracy, aby później nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. To bardzo istotne, nie możemy o tym zapominać, gdyż może nam to w przyszłości zaszkodzić.